+90 312 3369911
  • Sitedeki Üye Sayısı583687 Üye
  • Sitedeki Dosya Sayısı36809 Dosya
  • Kayıtlı Okul50099 Okul

Ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılması

08.10.2014 Tarihinde - Aliye tarafından yayınlanmıştır.
Geri Dön

Eğitim-İş, ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı .
Eğitim-İş, ortaöğretimde başörtüsünün serbest  bırakılmasına ilişkin Milli eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin iptali ve  yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı. 
 
Dava dilekçisini Danıştay'a verdikten sonra açıklama yapan Eğitim-İş  Genel Başkanı Veli Demir, 9 yaşındaki öğrencilerin başörtüsüyle okula gelmesine  ilişkin yönetmelik değişikliğinin, eğitim bilimine, pedagojiye, Anayasa'ya ve  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu öne sürdü. 
 
Düzenlemenin, aynı zamanda okullarda burkayı, peçeyi de serbest  bıraktığını söyleyen Demir, düzenlemenin, laiklik anlayışına, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkelerine de aykırı olduğunu savundu. 
 
Demir, yönetmelik değişikliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması  istemiyle Danıştay'a dava dilekçesi verdiklerini, Danıştay'dan olumlu bir yanıt  almamaları halinde konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını  bildirdi. 

08.10.2014 Tarihinde - Eğitim Haberleri Kategorisinde
Yorum Yaz
Gönderim başarılı...
Mesajınız iletilmiştir. x
Bir hata oluştu.
Mesajınız iletilemedi. x
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.