2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Ne Zaman l YKS (TYT – AYT ) Ne Zaman

YKS Ne Zaman

Yükseköğretim Kurumları Sınavına ne kadar süre kaldı ? Yükseköğretim kurumları ne zaman yapılacak ? YKS ne zaman başlayacak ? YKS tarihleri neler ? TYT ne zaman yapılacak ? AYT sınavı ne zaman ? TYT sınavı ne zaman ? 

Sınav Giriş ve Açıklanma Tarihleri

YÖK başkanı tarafından yapılan açıklamada YKS sınavı Ramazan Bayramı ardından yapılacak. YKS 30 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı bildirildi. Ek olarak yapılan açıklamada sınav giriş saati artık 9:45 değil, 10:00 olarak belirlendi. Yeni belirlenen saatin ardından gelenler ise sınava alınmayacağını duyurdu.

 

Yapılan açıklamaya göre sınav tarihleri şöyle;

 • TYT – Temel Yeterlilik Testi 30 Haziran Cumartesi günü yapılacak ve sınavda karşınıza 120 soru gelecektir. Sınav süresi ise 135 dakikadır.

 

 • AYT – Alan Yeterlilik Testi 1 Temmuz Pazar günü yapılacak ve sınav içeriğinde karşınıza gelecek sorular istediğiniz bölüm ve puan türünüze ilişkin testler çözeceksiniz. Sınavda size verilecek kitapçığın içeriğinde ise Fen Bilimler, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 konularının bulunduğu testler olacaktır. Kitapçığın içerisinde toplam 160 soru sorulacak ve 180 dakikalık bir süre verilecektir.

 

 • YDS – Yabancı Dil Sınavı, kitapçık içeriği toplam 80 sorudan oluşacak ve sınav süresi 120 dakika olacaktır.

 

 

Sınavların tarihi kadar sonuçlarının açıklanacağı zaman da bir hayli önemlidir. 30 Haziran ve 1 Temmuz arasında gireceğiniz TYT, AYT ve YDS sınavlarının sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır.

 

ÖNEMLİ:  Sınava Giriş İçin 15 Dakikalık Kural Kalktı Mı?

Sınav günü aksilikler peşimizi bırakmaz ve bu nedenden ötürü öğrenciler ya geç kalıyor, ya da yetişemiyor. Bazı sınava gireceklerin aklında ise 15 dakika kuralı kalktı mı? Öyleyse sizin için güzel bir haberimiz var belirlenen 15 dakika kuralı kalktı. Saat 10:00 da başlayan sınav için en geç 9:45’de sınavın olacağı salonda bulunmanız gerekiyordu, fakat iyi haber tez duyulur artık yeni sistemle bu problem ortadan kalktı diyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2018 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer yaptığı açıklamada ise “Artık 15 dakika kuralı geçerli değil. Öğrenci adaylarımız 9:45 yerine saat 10:00 ardından sınava alınmayacaklardır. Ardımızda bıraktığımız yıllar gibi saat 10:00 arından gelenler kesinlikle sınava alınmayacaktır.”

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
DİN HİZMETLERİ
ALAN BİLGİSİ

9 ARALIK 2018

KATEGORİLER
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim?

  AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim? Her öğrenci gibi sizinde okula ara vermeniz gerekebilir. Her ne kadar bu duru... Devamını Oku

 • AÖF’e Kayıt Olmak | AÖF’de Nasıl Öğrenci Olabilirim?

  AÖF’e nasıl kayıt olabilirim? AÖF’e (Açıköğretim Fakültesi) kayıt olmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunları sırayla ele alırsak... Devamını Oku

 • AÖF (Açıköğretim Fakültesi) Sınavına Girmek İçin Gerekli Belgeler

  AÖF sınavlarına girmek için istenen belgeler neler? Öncelikle AÖF sınavlarına geç kalırsanız sınav saatinden en geç 15 dakika sonra sınav sorumlusund... Devamını Oku

 • ÖSYM KPSS Nasıl Başvuru Yapılır? 2018 KPSS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

  Memurluk hedefini tutturmak isteyen adaylar için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında tüm detaylar açıklandı.... Devamını OkuKPSS
DERS DOKÜMANLARI