ALES Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Ales Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) bekleyen binlerce adayın sınav sonucunu ne zaman açıklayacak? Akademik eğitimlerini sürdürmek ve kadroya başvuru yapmak isteyen adaylar için geri sayım başlamış bulunmaktadır.

 

Mayıs ayında düzenlenen ALES sınav sonucu adaylarını heyecanlandırıyor. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı hakkında detaylı açıklamaları ÖSYM verdi ve sonuç tarihini açıkladı. 6 Mayıs tarihinde yapılan 2018 ALES sınav sonuçları ne zaman?

 

ALES SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

ÖSYM sınav takvimine göre açıklanan ALES sınav sonucu 7 Haziran 2018 tarihinde açıklanacağı bildirildi.

Sonuçların açıklanma içeriği ise Türkçe ve İngilizce dillerinde olacaktır. Sonuç tablosunun içeriğinde ise adayların doğru ve yanlış cevapları, ALES üzerinden aldıkları puanları, puanlara göre başarıları oranları ve sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adayları için sonuç belgelerini doğrulamaları açısından “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” uygulamasını kullanıma sunmuştur. Kullanılmak amacıyla Sınav Sonuç Belgesi en alt kısmında rastgele kod bulunmaktadır.

 

ALES Sınav Sonuçlarına Nereden Bakabilirim?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Son Bahar Dönemi sınav sonuçlarını adaylar ÖSYM’nin resmi sitesine girip T.C. Kimlik ve şifre bilgilerini girerek detayları öğrenebilir.

 

ALES PUANIM KAÇ YIL GEÇERLİ?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yapıldığı tarihten itibaren süresi başlar ve 5 yıl geçerli sayılır. Başvuru yapacağınız zaman ise en yüksek ALES puanınızı kullanma hakkınız vardır.

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından(ALES) Kaç Puan Anlınmalı?

Üniversiteler minimum puanı 55 olarak kabul etmesine rağmen çoğu üniversite veya programlar bu rakamı az görmektedir. Hangi program kaç ALES puanı ister bunu belirleyemeyiz. Bazı üniversite ve programlar puanınızın 70-75 olmasını isteyebilir. Üniversite ve programların ALES puan talebi farklılık gösterebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  50 Puan Alana MEB 5 Bin Öğretmen Alım İlanı Verdi

Geçmiş dönemlerde sınava katılan adaylar arasında sayısal bölüm mezunlarının, sözel bölüm mezunlarına göre daha iyi puan elde ettiği görülmektedir. İİBF ve Mühendislik gibi alanların 80-85 puanı yetersiz kaldığı görülebiliyor. Fakat İlahiyat, Güzel Sanatlar gibi bölümlerde 55 puan barajını aşmış olan adayların istedikleri programa yerleşebildiğini görüyoruz. ALES’te başarılı olmanızın asıl unsuru daha fazla test çözmek değil, geçmiş dönemlerde çıkan sorulara göz atmanız ve o soru benzerinde olan konulara yoğunlaşmanız sizi başarıya götürecektir. Geçmiş dönemlerde çıkan ALES sorularını eğitim house da bulabilirsiniz.

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
DİN HİZMETLERİ
ALAN BİLGİSİ

9 ARALIK 2018

KATEGORİLER
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim?

  AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim? Her öğrenci gibi sizinde okula ara vermeniz gerekebilir. Her ne kadar bu duru... Devamını Oku

 • AÖF’e Kayıt Olmak | AÖF’de Nasıl Öğrenci Olabilirim?

  AÖF’e nasıl kayıt olabilirim? AÖF’e (Açıköğretim Fakültesi) kayıt olmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunları sırayla ele alırsak... Devamını Oku

 • AÖF (Açıköğretim Fakültesi) Sınavına Girmek İçin Gerekli Belgeler

  AÖF sınavlarına girmek için istenen belgeler neler? Öncelikle AÖF sınavlarına geç kalırsanız sınav saatinden en geç 15 dakika sonra sınav sorumlusund... Devamını Oku

 • ÖSYM KPSS Nasıl Başvuru Yapılır? 2018 KPSS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

  Memurluk hedefini tutturmak isteyen adaylar için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında tüm detaylar açıklandı.... Devamını OkuKPSS
DERS DOKÜMANLARI