AÖF’e Kayıt Olmak | AÖF’de Nasıl Öğrenci Olabilirim?

AÖF(Açıköğretim Fakültesi)

AÖF’e nasıl kayıt olabilirim?

AÖF’e (Açıköğretim Fakültesi) kayıt olmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunları sırayla ele alırsak;

 1. Yeni Kayıt: En az lise veya dengi okul mezunu olacak/olan adaylar için.
 2. Dikey Geçiş: Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olacak/olan adaylar için.
 3. İkinci Üniversite: Örgün öğretimde öğrenci olup açıköğretim sistemiyle öğrenimine devam etmek isteyen öğrenciler için.
 4. Yatay Geçiş: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile halen öğrenim gören öğrenciler için.

Yeni Kayıt:

Yeni kayıt yöntemini kullarak kayıt olmak isteyenler, en az lise veya dengi okul mezunu olan adaylar için uygundur. AÖF yeni kayıt olarak ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul etmektedir. Önlisans ve lisans programları için gerekli şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Önlisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde en az 150 puan almak
 • Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Alan Yeterlilik Testi (AYT) puan türünde en az 180 puan almak

Dikey Geçiş:

Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Fakültesi önlisans programı mezunlarından lisans öğrenimine devam etmek isteyenler dikey geçişle kayıt yaptırabilmektedirler. Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Fakültesi önlisans programları son sınıf öğrencileri ve mezunları, 2018-2019 öğretim yılında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine dikey geçiş yapmak istiyorlarsa 2018 Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmek zorundadırlar. 

İkinci Üniversite:

Hali hazırda bir üniversitede okuyorsanız ve ekstra olarak bir üniversite daha okumak istiyorsanız ikinci üniversite olarak AÖF’e kayıt yaptırabilirsiniz. AÖF’e ikinci üniversite olarak kayıt yaptırarak istediğiniz bölümden mezun olma şansını yakalayabilirsiniz. Böylelikle aynı anda 2 üniversiteden mezun olabilirsiniz. İkinci üniversite öğrencisi olmak için ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Yılın belirli günlerinde ön başvuru alınmaktadır. İnternet üzerinden kolayca başvuru yapılabilmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2018 KPSS Sınav Yerleri Açıklandı

İkinci üniversite hakkında daha detaylı bilgi almak için AÖF’ün ikinci üniversite web sitesini inceleyebilirsiniz. Web Sitesine Gitmek İçin Tıklayın  Not: Yönlendirilen site Anadolu Üniversitesinin resmi web sitesidir.

Yatay Geçiş:

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki önlisans ve lisans programlarına yatay geciş yapabilirler.


Bu yazımızda sizlere AÖF’de nasıl öğrenci olabilirim?, AÖF’e nasıl kayıt olabilirim?, Açıköğretim Fakültesinde nasıl okurum? gibi soruların cevaplarını verdik. Daha fazla bilgilendirici içerikler için web sitemizi takip etmeyi unutmayın.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
DİN HİZMETLERİ
ALAN BİLGİSİ

9 ARALIK 2018

KATEGORİLER
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim?

  AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim? Her öğrenci gibi sizinde okula ara vermeniz gerekebilir. Her ne kadar bu duru... Devamını Oku

 • AÖF’e Kayıt Olmak | AÖF’de Nasıl Öğrenci Olabilirim?

  AÖF’e nasıl kayıt olabilirim? AÖF’e (Açıköğretim Fakültesi) kayıt olmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunları sırayla ele alırsak... Devamını Oku

 • AÖF (Açıköğretim Fakültesi) Sınavına Girmek İçin Gerekli Belgeler

  AÖF sınavlarına girmek için istenen belgeler neler? Öncelikle AÖF sınavlarına geç kalırsanız sınav saatinden en geç 15 dakika sonra sınav sorumlusund... Devamını Oku

 • ÖSYM KPSS Nasıl Başvuru Yapılır? 2018 KPSS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

  Memurluk hedefini tutturmak isteyen adaylar için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında tüm detaylar açıklandı.... Devamını OkuKPSS
DERS DOKÜMANLARI