Paragrafta Anlam Konu Anlatımı ve Örnekleri

Türkçe - Paragrafta Anlam Konu Anlatımı

Bir fikri, bir düşünceyi bir duyguyu tam olarak anlatabilmek için anlam bütünlüğü olacak şekilde bir araya getirilmiş cümleler topluluğuna paragraf denir. Paragrafların 3 temel grubu bulunmaktadır. Paragraflar yapı, anlatım yönü ve anlam olarak 3 temel grupta incelenmektedir.

Paragrafta Anlam Konu Anlatımı

 • Paragrafta Yapı:

Paragraf bir yazının bir makalenin bir denemenin küçültülmüş hali gibi düşünülebilir. Nasıl ki bir yazıda giriş, gelişme ve sonuç bölümü vardır. Aynı şekilde paragrafın yapısında da Giriş, Gelişme ve Sonuç bölümleri bulunmaktadır.

 1. Giriş Bölümü: Giriş bölümünde paragrafta anlatılacak konuya genellikle bir cümle ile giriş yapılır. Konuya kısa bir giriş yapıldığından dolayı anlatılacak fikre dair ayrıntılı bilgiye yer verilmez. Giriş bölümünde sanki öncesinde bir cümle varmış hissi uyandıracak, bundan dolayı, çünkü, yine de, fakat, oysa ki gibi bağlayıcı kelimeler ve ifadeler kullanılmaz.
 2. Gelişme Bölümü: Gelişme bölümü, giriş bölümünde kısaca ifade edilen ana konunun her yönü ile ortaya konduğu, ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı kısımdır. Konun ayrıntılı bir şekilde anlatılması için anlatım tekniklerinden istifade edilir. Genellikle bu bölümde konuyu daha iyi açıp anlatabilmek için tanık gösterme, öyküleme, açıklama, örneklendirme ve karşılaştırma anlatım teknikleri sıklıkla kullanılmaktadır.
 3. Sonuç Bölümü: Giriş ve gelişme bölümlerinde anlatılan konunun neticeye bağlandığı kısım sonuç bölümü olup ana düşünce genellikle sonuç bölümünde ifade edilmektedir.

 

 • Paragrafın Anlatım Yönü:

Paragrafın anlatım yönü, anlatım biçimleri, düşünceyi geliştirme yolları, anlatım özellikleri olmak üzere 3 ana başlık altında incelenebilir.

2.1.Anlatım Biçimler:

Yazarın bir konuyu veya fikri anlatırken kullandığı yöntemlerdir. Bu yöntemler şöyle sıralanabilir:

 • Betimleme: Konuda sözcükler ile ifade edilmek istenen varlığın okuyucunun zihninde ve hayalinde canlanacak şekilde ayırt edici nitelikleri vurgulanılarak anlatılmasına Betimleme (Betimleyici) anlatım denilir. Bu anlatım tarzın okuyucu anlatılan şeyi gözünde canlandırmaktadır. Sıfatların çok sık kullanıldığı bu anlatım biçiminde sade ve akıcı bir dil tercih edilmektedir.
 • Öyküleme: Yaşanmış veya tasarlanmış bir olayın başkalarına sözle veya yazı ile anlatıldığı anlatım biçimine öyküleme denilir. Anlatım yönüyle betimlemeye benzediğinden bazen betimleme ile karıştırılmaktadır. Öykülemede bir olayın akışı anlatılmaktadır.
 • Açıklama: Deneme, eleştiri, makale, gezi ve fıkra gibi yazılarda bilgi vermek amacı ile kullanılan nesnel anlatıdır. Bu anlatım şeklinde yazar kendi duygu ve düşüncelerine yer vermeden sade bir diller konu hakkında bilgi verir.
 • Tartışma: Yazarın kendi düşüncelerini okuyucuya kabul ettirmeye çalıştığı bölümdür ve genellikle bu bölümde iki farklı görüş yer almaktadır. İki görüşten biri diğerini örnekler vererek yanlış olduğuna dair okuyucuyu ikna etmeye çalışır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cümlede Anlam Konu Anlatımı ve Örnekleri

2.2.      Düşünceyi Geliştirme Yolları:

Konun daha anlaşılır hale gelmesi, okuyucunun ilgisini çekerek etkilemek için bazı yardımcı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler Karşılaştırma, Örneklendirme, Tanık Gösterme (Alıntı Yapma), Tanımlama, Benzetme, Sayısal Verilerden Yararlanmadır.

 • Karşılaştırma: İki varlığı veya iki düşünceyi benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymak için karşılaştırma anlatım yolu kullanılır. Karşılaştırmada muhakkak biri diğerinden daha üstündür.
 • Örneklendirme: Anlatılan düşüncenin somut hale getirerek etkili kılmak için konu ile ilgili herkesin bildiği örneklerin verilmesidir. Örneklendirmede amaç soyut olan bir şeyin somutlaştırılmasıdır.
 • Tanık Gösterme (Alıntı Yapma): Yazarın yazdığı düşünce konusunda okuyucuyu ikna edebilmek için düşüncesine itibar edilen kişilerden alıntı yapmasıdır.
 • Tanımlama: Bir kavram veya nesnenin ne olduğunun açıklanmasıdır. Konunun okuyucunun zihninde belirginleşmesi amaçlanmaktadır.
 • Benzetme: Bir varlığı daha güçlü olan bir başka varlığın özellikleri ile anlatma yoluna benzetme denir.
 • Sayısal Verilerden Yararlanma: Anlatılan düşüncenin kabullendirilmesi için anketlerden, grafiklerden ve istatistiklerden yararlanılmasıdır.

2.3. Anlatım Özellikleri:

 • Doğallık- İçtenlik: Anlatımın süs ve özentiden uzak bir şekilde gündelik dille yapılmasıdır.
 • Duruluk: Anlatımın gereksiz cümlelerden arınmış, açık ve anlaşılır olmasıdır.
 • Sürükleyicilik- Akıcılık: Okuyucunun ilgisini canlı tutmak, esere bağlamak için okuyucunun dikkatini dağıtacak ya da başka yöne çekecek herhangi bir sözcüğün kullanılmamasıdır.
 • Açıklık: Okuyucunu anladığı şey ile yazarın anlatmak istediğinin yani herkesin anladığının aynı olmasıdır.
 • Tutarlılık: Anlatımda sık sık düşünce değiştirilmemesi, düşüncelerin birbiriyle çelişmemesidir.
 • Özgünlük: Anlatımın başkalarına benzememesi, taklitçilikten kaçınmaktır.
 1. Paragrafta Anlam:

Bu konuda öncelikle paragrafın neden meydana getirildiğine bakmak gerekmektedir. Paragrafta ana düşünce diyebileceğimiz bu bölüm konu, başlık, olay, yer, zaman, yardımcı düşünceler, karakterler, duyular ve duygular başlıkları altında incelenmektedir. Anlam bakımından paragraf incelendiğince soru tipleri çok fazla değişmemektedir. Ana düşünce paragrafın oluşturulma sebebidir. Bu düşüncenin çevresinde o düşünceyi destekleyecek yardımcı düşünceler vardır bu yardımcılar ile konun desteklenerek asıl amacına ulaşılır. Ana düşünce paragrafın bazen başında bazen sonunda ifade edilir. Yardımcı düşünceler ise paragrafın bütününe yayılır. Paragrafın başlığı paragrafta anlatılanların genelini kapsayan ve özellikle de ana düşünce ile uyumlu olmalıdır.

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
DİN HİZMETLERİ
ALAN BİLGİSİ

9 ARALIK 2018

KATEGORİLER
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim?

  AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim? Her öğrenci gibi sizinde okula ara vermeniz gerekebilir. Her ne kadar bu duru... Devamını Oku

 • AÖF’e Kayıt Olmak | AÖF’de Nasıl Öğrenci Olabilirim?

  AÖF’e nasıl kayıt olabilirim? AÖF’e (Açıköğretim Fakültesi) kayıt olmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunları sırayla ele alırsak... Devamını Oku

 • AÖF (Açıköğretim Fakültesi) Sınavına Girmek İçin Gerekli Belgeler

  AÖF sınavlarına girmek için istenen belgeler neler? Öncelikle AÖF sınavlarına geç kalırsanız sınav saatinden en geç 15 dakika sonra sınav sorumlusund... Devamını Oku

 • ÖSYM KPSS Nasıl Başvuru Yapılır? 2018 KPSS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

  Memurluk hedefini tutturmak isteyen adaylar için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında tüm detaylar açıklandı.... Devamını OkuKPSS
DERS DOKÜMANLARI