YKS 0.5 Net Kuralı Hakkında Bilgi – YKS Kurallarında Yapılan Değişiklikler Nedir?

YKS 0.5 Net Kuralı Hakkında Bilgi

YKS Kurallarında Yapılan Değişiklikler Nedir?

ÖSYM getirdiği yeni değişiklik ile YKS ne duruma geldi? YKS ile ilgili yapılan değişiklikler ve 0.5 Net kuralı nedir?

 

ÖSYM taraflı yapılan değişikliklerde 0.5 Net kuralının adaylara eksileri ve artıları şöyledir;

 • Alan Yeterlilik Testi (AYT) puanlarının hesaplanması için puan tür/türleri gerekli bulunan testlerin en az 0.5 Net barajına ulaşması gerekmektedir. Getirilen yeni kuralın sebebi ise Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına giren 300 bin aday içerisinde bulunan 50 bin katılımcının 0.5 net barajında takılmış olmasıdır.

 


 • Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan hesaplamasının gerçekleştirilmesi için adayların Matematik testi ve Türkçe testlerinden en az olmak sureti ile 0.5 net barajını aşması gerekiyor.

 

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)  0.5 Net kuralını değiştirmiştir. 30 Mayıs 2018 tarihinde yapılan düzenleme ile adaylar;

 

 • AYT (Alan Yeterlilik Testi) puan hesaplarının yapılması için gerekli olan puan türlerinde ki testlerin en az bir tanesi olmak şartı ile 0.5 net barajını tamamlamış olması gerekmektedir.

 

 • TYT (Temel Yeterlilik Testi) puan hesaplarının yapılması için Türkçe testi ve Matematik testlerinin birini 0.5 net barajına uygun şekilde tamamlaması gerekiyor.

 

Soru – Cevap

Soru: Sınava sözel alanı ile katılacağım. Sınavda hiç matematik sorusu çözmesem sorun olur mu ?

Cevap: Sınavda karşınıza gelecek olan matematik dışında ki testleri çözerseniz, matematik testini çözmenize gerek kalmayacaktır. Testi çözmediğiniz de bir sorun yaratmayacaktır.

 

Soru: Puan ve sıralama için uygulamamız gereken net nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: Net sayılarınız ve yeni sınav sistemi adaylığınızı koyduğunuz sınavın zorluğuna göre değişkenlik göstermektedir.

 

Soru: Matematik testinde bir adette olsa neti olmayan adayların sınavı iptal oluyormuş? Bu tarz sorunla karşılaşacak mıyız ? Karşılaşacak olursak testte bir net çıkarmamız gerekiyor mu ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ALES Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Cevap: Bahsetmiş olduğunuz kural ÖSYM tarafından yapılan değişiklikten önce geçerliydi. Yeni gelen kural sistemi ile net sorunu tamamen çözülmüştür. Bahsettiğiniz konu herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

 

Soru: AYT sınavında eşit ağırlık kısmında matematik çözmesem olur mu ?

Cevap: Tabi ki olur. Fakat Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 testlerinden net kurallarına uygun bir şekilde puan alırsanız çözmenize gerek kalmayacaktır. 0.5 net barajını geçmeniz halinde matematik sorusu cevaplamasanız da olur.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
DİN HİZMETLERİ
ALAN BİLGİSİ

9 ARALIK 2018

KATEGORİLER
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim?

  AÖF (Açıköğretim) Kayıt Dondurmak – Nasıl Kaydımı Dondurabilirim? Her öğrenci gibi sizinde okula ara vermeniz gerekebilir. Her ne kadar bu duru... Devamını Oku

 • AÖF’e Kayıt Olmak | AÖF’de Nasıl Öğrenci Olabilirim?

  AÖF’e nasıl kayıt olabilirim? AÖF’e (Açıköğretim Fakültesi) kayıt olmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunları sırayla ele alırsak... Devamını Oku

 • AÖF (Açıköğretim Fakültesi) Sınavına Girmek İçin Gerekli Belgeler

  AÖF sınavlarına girmek için istenen belgeler neler? Öncelikle AÖF sınavlarına geç kalırsanız sınav saatinden en geç 15 dakika sonra sınav sorumlusund... Devamını Oku

 • ÖSYM KPSS Nasıl Başvuru Yapılır? 2018 KPSS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

  Memurluk hedefini tutturmak isteyen adaylar için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında tüm detaylar açıklandı.... Devamını OkuKPSS
DERS DOKÜMANLARI